Student Success

The Music Academy’s motto since our inception has been “A Prelude To Success!”   That means our mission is to provide our students with the tools they need to succeed in their musical endeavors.  Our “Student Success” page celebrates the hard work, dedication, and musical accomplishments of our students, past and present.  It is also a testimony of the Music Academy’s commitment to train our students to achieve real-world, musical success and an inspiration to all of what can be musically accomplished through hard work, discipline, and dedication.  Congratulations to all of our students and their musical success!  Click HERE to send us your student’s success story.

2021

Visna Mao – 1st Chair Henderson All-County Berrien Festival Honors Orchestra – (Violin 1)
Alexis Rubianes – 5th Chair Henderson All-County Berrien Festival Honors Orchestra – (Violin 1)
Sean Maccaroni – 8th Chair Henderson All-County Berrien Festival Honors Orchestra – (Violin 1)
Eben Carson – 10th Chair Henderson All-County Berrien Festival Honors Orchestra – (Violin 1)
Claire Casey – 11th Chair Henderson All-County Berrien Festival Honors Orchestra – (Violin 1)
Miriam Campbell – 2nd Chair Henderson All-County Berrien Festival Honors Orchestra – (Violin 2)
Ella Smith – 5th Chair Henderson All-County Berrien Festival Honors Orchestra – (Violin 2)
Sophia Beck –6th Chair Henderson All-County Berrien Festival Honors Orchestra – (Violin 2)
Hailey Kasney – 1st Chair Henderson All-County Berrien Festival Honors Orchestra – (Viola)
Rokem Bayne – 2nd Chair Henderson All-County Berrien Festival Honors Orchestra – (Viola)
Rochely Gallardo – 11th Chair Henderson All-County Berrien Festival Honors Orchestra – (Viola)
Aiden Chacon – 1st Chair Henderson All-County Berrien Festival Honors Orchestra – (Cello)
Elijah Williams – 4th Chair Henderson All-County Berrien Festival Honors Orchestra – (Cello)
Deepika Haywood – 7th Chair Henderson All-County Berrien Festival Honors Orchestra – (Cello)
River McLaws – 12th Chair Henderson All-County Berrien Festival Honors Orchestra – (Cello)

Hailey Kasney – Western Regional Honors Orchestra (Violin)
Ayla Chacon – Fourth Place – Asheville Piano Competition (Elementary Division)
Sean Maccaroni – Superior Rating at the MPA Solo and Ensemble Competition (Violin)
Daphne Bickley – Graduated with a Bachelor of Music degree in viola performance from the Peabody Conservatory at John Hopkins University (Viola)
Daphne Bickley – Employed with the San Diego Youth Symphony as an Assistant Teacher (Viola)
Jacob Bandy – Audition and acceptance to the Appalachian State University School of Music (Viola)
Jacob Bandy – Audition and acceptance to the UNC-Chapel Hill School of Music (Viola)
Jacob Bandy – Music scholarships awarded for attendance at the UNC-Chapel Hill School of Music (Viola)
Braz Arellano– Audition and acceptance to the Belmont University Summer Music Camp (Guitar)
Jackson Crook – 1st Chair WNC All-District Band (Oboe, 9th-10th Grade)

Brendan Rich – 6th Chair WNC All-District Band (Percussion, 11th-12th Grade)
Stoneman Martin– 2nd Chair Eastern Region All-District Band (Percussion, 9th-10th Grade)


2020

Laney Barnett –Audition and acceptance to the Florida State University School of Music (Violin)
Mallory Carnes –  Auditioned and selected as an Associate member of the Civic Orchestra of Chicago (Viola)
Viesna Mao
 – Western Regional Honors Orchestra (Violin)
Sean Maccaroni – Western Regional Honors Orchestra (Violin)
Jacob Bandy – Western Regional Honors Orchestra (Viola)
Ben Hinchliffe – Western Regional Honors Orchestra (Viola)
Avery Corn – Western Regional Honors Orchestra (Violin)
Aiden Chacon – Western Regional Honors Orchestra (Cello)
Rokem Bayne – Western Regional Repertory Orchestra (Viola)
Lenore Pratt – Western Regional Repertory Orchestra (Violin)
Brendan Rich – 1st Chair WNC All-District Band (Mallets, 9th-10th Grade)
Humberto Perez – 6th Chair WNC All-District Band (Trumpet, 7th- 8th Grade)

 

2019

Humberto Perez – 1st Chair Henderson All-County Middle School Band – (Trumpet)
Zach Goforth
– 8th Chair Henderson All-County High School Band – (Trumpet)
Madelyn Hill – 1st Chair Henderson All-County Berrien Festival Repertory Orchestra – (Violin 1)
Anna Garner
– 1st Chair Henderson All-County Berrien Festival Repertory Orchestra – (Cello)
Sean Maccaroni – 2nd Chair Henderson All-County Berrien Festival Repertory Orchestra – (Violin 2)
Gavin Jeanfreau – 3rd Chair Henderson All-County Berrien Festival Repertory Orchestra – (Viola)
Mallorie Taylor – 4th Chair Henderson All-County Berrien Festival Repertory Orchestra – (Viola)
Hayden Thompson – 6th Chair Henderson All-County Berrien Festival Repertory Orchestra – (Viola)
Caroline Casey – 5th Chair Henderson All-County Berrien Festival Honors Orchestra – (Violin 2)
Knisley Boyette – 4th Chair Henderson All-County Berrien Festival Honors Orchestra – (Viola)
Aeryn Allen – 3rd Chair Henderson All-County Berrien Festival Honors Orchestra – (Cello)
Jacob Bandy – Acceptance to the 2019 ASU Canon Music Camp (Viola)
Annette Gregoire – Acceptance to the 2019 ASU Canon Music Camp (Viola)
Ruby Moore – Audition and acceptance to the North Carolina School of the Arts (Voice)
Brendan Rich – Acceptance to the 2019 ASU Canon Music Camp (Percussion)
Emma Barber – Silver Medal Henderson County 4H District Competition (Violin)
Ansley Moe – Audition and acceptance to the 2019 National Youth Orchestra at Carnegie Hall (Viola)
Charlie Brake – Blue Ribbon Henderson County 4H District Competition (Guitar)
Daisy Salas – Kiwanis Club of Hendersonville Fine & Performing Arts Recognition Award (Violin)
Truman Forbess – Acceptance and Admittance to Belmont University School of Music  for the 2019 Fall Semester (Guitar)
Truman Forbess
– Judith Beyer Scholarship ($2,000.00); Belmont University ($8,000.00 renewable); Berklee College of Music ($10,000.00 renewable); Madelyn Lea Music Scholarship ($1,000.00); John Allen Moore ($1,500.00); Rotary Club of Clay County ($2,000.00); Jessy Garrett Reems ($2,500.00); Grove Scholarship ($5,000.00)
Truman Forbess – Acceptance to Berklee College of Music for the 2019 fall semester (Guitar)
Ansley Moe – Featured Soloist – Piedmont Chamber Orchestra Winter Concert (Viola)
Anna Garner – Western Regional Jr. Honors Orchestra (13th Chair, Honors Cello)
Sean Maccaroni – Western Regional Jr. Orchestra (4th Chair, Violin 2)
Kayla Philbrick – Western Regional Jr.  Orchestra (5th Chair, Violin 2)
Aislin Eberhardt – Western Regional Jr. Orchestra (4th Chair, Viola)
Ben Hinchliffe – Western Regional Jr. Orchestra (12th Chair Viola)
Maci Clark – North Carolina All-State Band (Clarinet, 11th – 12th Grade)
Bailey Holbert –
Acceptance, Admittance, and Scholarship to the UNC-Charlotte Department of Music (violin) for the 2019 Fall Semester
Annette Gregoire
– Acceptance and Admittance to the Hayes School of Music at Appalachian State University (viola) for the 2019 Fall Semester
Ruby Moore
– Acceptance and Scholarship offers to Converse College and Brevard College Music Departments For the 2019 Fall Semester
Anna Garner
– Western Regional Jr. Orchestra (Honors)
Aislin Eberhardt –
Western Regional Jr. Orchestra
Ben Hinchliffe –
Western Regional Jr. Orchestra
Kayla Philbrick –
Western Regional Jr. Orchestra
Brendan Rich
– 1st Chair WNC All-District Band (Mallets, 9th-10th Grade)
Maci Clark – 6th Chair WNC All District Band (Clarinet, 11th – 12th Grade)
Lilly Cumbie – 5th Chair WNC All-District Symphonic Band (Flute, 7th-8h Grade)
Molli Clark  – 6th Chair WNC Symphonic Band (Flute, 7th-8h Grade)
Rachel Deguzman – 9th Chair WNC Symphonic Band (Flute, 7th-8h Grade)
Emily Williams – 2019 Concerto Competition Winner, Hendersonville Symphony Youth Orchestra
Emily Williams – Concertmaster, 1st Chair Hendersonville Symphony Youth Orchestra; Violin
Annette Gregoire – 1st Chair and Section Leader Hendersonville Symphony Youth Orchestra; Viola
Jacob Bandy – 2nd Chair Hendersonville Symphony Youth Orchestra; Viola


2018

Meghan Woods – Golden Ticket Recipient on American Idol for 2019 Season
Mallory Carnes – Audition and accepted into the Indiana University School of Music Master’s of Music degree program (Viola)
Mallory Carnes – Graduated from Emory University with a BM in Viola Performance
Mallory Carnes – Audition and Acceptance into the Indiana University School of Music Master’s Degree Program (Viola)
Ansley Moe – Clemson University Concert Competition Finalist
Truman Forbess – 1st Place, Hayseville High School Talent Show
Viesna Mao – Western Regional Jr. Orchestra (Honors)
Lilly Cumbie – 2nd Chair Henderson All-County Band (Flute, 7th-8h Grade)
Maci Clark – 3rd Chair Henderson All-County Band (Clarinet, 9th – 12th Grade)
Molli Clark – 5th Chair Henderson All-County Band (Flute, 7th-8h Grade)
Rachel Deguzman – 1st Chair Henderson All-County Band (Flute, 7th-8h Grade)
Emily Williams – 1st Chair Henderson All-County Berrian Festival; Violin
Mia Salvaggio – 2nd Chair Henderson All County Berrien Festival – Violin
Annette Gregoire – 1st Chair Henderson All-County Berrien Festival – Viola
Isaac Mills – Acceptance and Admittance to the Manhattan School of Music Summer Music Camp – Trumpet
Ansley Moe – Principal Violist of the Carolina Youth Symphony and Piedmont Chamber Orchestra
Emily Williams – Concertmaster, 1st Chair Hendersonville Symphony Youth Orchestra; Violin
Annette Gregoire – 1st Chair and Section Leader Hendersonville Symphony Youth Orchestra; Viola
Jacob Bandy – 2nd Chair Hendersonville Symphony Youth Orchestra; Viola
Annette Gregoire – Acceptance and Admittance to the ASU Canon Summer Music Camp – Viola
Jacob Bandy – Acceptance and Admittance to the ASU Canon Summer Music Camp – Viola

2009 – 2017

Aaron Chen – 2018 Young Artist Concerto First Place Award Winner – Asheville Symphony
Daphne Bickley
– Winner of the 2017 Miriam Canon Hayes Student Scholarship, Canon Music Camp at Appalachian State University
Daphne Bickley – Acceptance and Admittance to the 2017 Curtis Summer Music Camp – Viola
Emily Williams – Concertmaster, 1st Chair 2017 Hendersonville Symphony Youth Orchestra; Violin
Annette Gregoire – 1st Chair and Section Leader 2016-2017 Hendersonville Symphony Youth Orchestra; Viola
Isaac Mills – Acceptance and Admittance to the 2017 Manhattan School of Music Summer Music Camp – Trumpet
Daphne Bickley – 2017 Young Artist Concerto First Place Award Winner – Asheville Symphony
Daphne Bickley – 2017 Young Artist Concerto Third Place Award Winner – Hendersonville Symphony
Daphne Bickley – Acceptance to Peabody Conservatory and Eastman School of Music – 2017
Daphne Bickley – Admittance into Peabody Conservatory for the 2017 Fall Semester
Anna Kirkland – Acceptance and admittance to the University of South Carolina School of Music for the 2017 Fall Semester
Haston Guess – 4th Place Middle School Division at the 2011 ASU International Classical Guitar Competition
Matt Elton – Acceptance and Admittance to the East Carolina University School of Music for the 2011 Fall Semester – Bass